Sbírka elektronických hlavolamů

Hlubina myšlení

Superpočítač Hlubina myšlení po sedmi a půl miliónech let, přemýšlení:
Odpověď na Velkou otázku Života, vesmíru a vůbec je ... čtyřicet dva.
... odpověď se vám nebude zrovna moc líbit.
Myslím si, že problém spočívá v tom, že jste nikdy pořádně nevěděli, jak zní otázka.
Až budete znát přesné znění otázky, pochopíte, co znamená odpověď.

volně převyprávěno z knihy: Stopařův průvodce po galaxii, Douglas Adams, 1981.

Odpovědi
  1. Ideální těhotenství trvá 40 týdnů (280 dnů), nebo 10 lunárních měsíců, respektive 9 kalendárních měsíců. Normální délka těhotenství se však může pohybovat od 38 týdnů do 42 týdnů. Jenom 5% těhotných maminek porodí v den vypočteného porodu.

 

Diskuse a návštěvní kniha

  • Diskuse a návštěvní kniha je zde. Můžete tu zanechat připomínky, náměty k programům a jejich řešení.
  • Nebo napsat e-mail na Sindylek@Seznam.Cz

Budu rád, pokud se Vám budou hlavolamy líbit. Rád přivítám připomínky k uvedeným programů, a Vaše případné příspěvky zde mohu po dohodě uveřejnit. Pokud budete mít třeba jen nějaký námět na hlavolam, který by šlo naprogramovat, pošlete mi jej a pokusím se rozšířit sbírku elektronických hlavolamů.

 

Sbírka elektronických her a hlavolamů pro PalmOS™

  • web s programy pro PalmOS™ je zde.

 

Zmizení čtverce 1

Hlavolam1

Tento hlavolam jsem objevil na Internetu.

 

Zmizení čtverce 2

Hlavolam2

Tento hlavolam jsem objevil v jednom starším čísle ABC, můj je jenom design.

 

Hlavolam

Hlavolam3

Hlavolam - jsem objevil v jednom starším čísle časopisu Informatika Komputery Systemy - Polsko asi z r. 1986-87, můj je jenom program Visual Basic 5.0.

 

3v5

Hlavolam4a

Trojúhelníky v pětiúhelníku (3v5) - program jsem v knize "Programy pro počítač IQ151" [1] a předělal jsem to pro Visual Basic 5.0. Doporučuji začít tímto hlavolamem a ne (3v6), který je obtížnější a PC vás snadněji "vyklepne".

 

3v6

Hlavolam4b

Trojúhelníky v šestiúhelníku (3v6) - program jsem objevil v knize "Programy pro počítač IQ151" [1] a předělal jsem to pro Visual Basic 5.0. Je to obtížnější varianta původního hlavolamu (3v5).

 

Herkules

Hlavolam5

Tento hlavolam jsem vyčetl v nějakých starších novinách v roce 1987.

 

Patnáctka (15)

Hlavolam6

Patnáctka - (15) - Fiveteen - je starý osvědčený hlavolam, můj je jenom program Visual Basic 5.0, posuvná tlačítka si můžete vyměňovat tím, že je nakopírujete do adresáře s programem 15.exe. Pokud program nenajde alternativní tlačítka použije tlačítka default. Je možno si stáhnout alternativní tlačítka (tlačítka Gotic jsou default):

Arab Gotic Eurest Latin 3Sestry

 

Gardnerova hra

Hlavolam7

Gardnerova hra - program jsem objevil v knize "Programy pro počítač IQ151" [1] a předělal jsem to pro Visual Basic 5.0. Je to zajímavý hlavolam, který má podobnou filosofii jako hra Go.

 

Master Mind

Hlavolam8

Master Mind - (Mistr přemýšlení) nebo u nás pojmenováno Logik. Můj je jenom program Visual Basic 5.0.

 

Záhada indiána

Hlavolam9

Tento hlavolam jsem objevil v jednom starším čísle ABC, můj je jenom design.

 

Oslík - JG - Vyveďte oslíka na pastvu nebo Vyveďte oslíka ze stáje

Hlavolam10a

Tento program mi poskytl pan Jiří Gregor jiri.gregor@post.cz a je napsán v Borland Delphi. Původní námět obsahoval obrázek oslíka umístění na největším (žlutém) čtverečku. Zadáním bylo: "Vyveďte oslíka na pastvu!" Tím se rozumí dostat největší čtverec doprostřed dolů. Tímto bych chtěl také panu Gregorovi poděkovat.

 

Oslík - Vyveďte oslíka na pastvu nebo Vyveďte oslíka ze stáje

Hlavolam10b

Oslík - nebo-li - Vyveďte oslíka na pastvu - tento program jsem kdysi viděl v časopisu ABC (více než před 15 lety) a je napsán ve Visual Basic 5.0. Původní námět obsahoval obrázek oslíka umístění na největším (žlutém) čtverečku. Zadáním bylo: "Vyveďte oslíka na pastvu!" Tím se rozumí dostat největší čtverec doprostřed dolů.

Hlavolam po ukončení klávesou End automaticky ukládá nastavení aktuálně rozehrané hry do souboru Oslik.ini, takže lze v řešení hlavolamu pokračovat i později. Pokud program uzavřete tlačítkem (×), rozehraná hra se neuloží a posledně uložená hra zůstane zachována.

Pokud program nenajde soubor Oslik.ini s posledně uloženou hrou, začne od nuly tj. hra začne z výchozího postavení a počítadlo tahů je nastaveno na nulu.

 

Zápalkový hlavolam

Hlavolam11

... bude brzy (zatím se k tomu nemohu dostat :o))) )! (velký souboj s PC v myšlení)

PS:

No slíbil jsem, že bude brzy, ale zatím není, mimo to se vyskytuje na Internetu jako Java Aplet na stránce "Zápalkové hlavolamy". Jednou ho snad dokončím.

PPS:

Už to mám dokončeno ale jen jako verzi pro HTML (v JavaScriptu).

 

KVZP - Koza Vlk Zelí a Převozník

Hlavolam12

Hra Koza Vlk Zelí a Převozník je založena na řešení logického problému, jak dostat loďkou Kozu, Vlka a Zelí na druhý břeh řeky, Přičemž v loďce může být současně pouze Převozník a jeden spolucestující nebo náklad tj. Koza nebo Vlk nebo Zelí. Problém je v tom, že na jednom břehu řeky nesmí zůstat osamocen Vlk s Kozou, nebo Koza se Zelím, jinak dochází k nežádoucímu sežrání a Převozník úkol nesplní (pokud je Převozník přítomen, k žádnému požírání nedochází, protože si je ohlídá). Převozník může přes řeku přejíždět i bez nákladu, tj. sám. Můj je program Visual Basic 5.0, a logika hry. Pro zajímavost uvádím logickou funkci:

KVZP = Not Koza And Not Vlk And Not Zeli And Not Prevoznik Or Not Koza And Not Vlk And Zeli And Not Prevoznik Or Not Koza And Vlk And Not Zeli And Not Prevoznik Or Not Koza And Vlk And Zeli And Not Prevoznik Or Not Koza And Vlk And Zeli And Prevoznik Or Koza And Not Vlk And Not Zeli And Not Prevoznik Or Koza And Not Vlk And Not Zeli And Prevoznik Or Koza And Not Vlk And Zeli And Prevoznik Or Koza And Vlk And Not Zeli And Prevoznik Or Koza And Vlk And Zeli And Prevoznik

 

Rash Key - TCH

Hlavolam13a

Rash Key - vše začalo takto:

Navštívil jsem Váš web a měl bych malou "trošku do mlýna". Na netu jsem někde (kolem Mensy.cz) našel popis mechanického hlavolamu RASHKEY. Ani nevím, jestli jsem ho pochopil správně. Můj je jen program. C++ kompilováno v MS-DOSu, chodí i pod W95.

S pozdravem Tomáš Chromčák (tch@centrum.cz)

Původní hlavolam od TCH uveřejňuji jako Hlavolam13a a panu Chromčákovi za něj děkuji.

 

Rash Key

Hlavolam13b

[22.10.2001]

RashKey jsem našel na http://www.mensa.cz/cz/hlavolam/rashkey.htm a ze zvědavosti se pustil do programování tohoto hlavolamu a přidal i další vylepšení:

  • Hlavolam má v sobě definovány tři základní hry A,B,C. Hra A je údajně nejjednodušší a Hra C nejsložitější.
  • Tlačítko Rnd slouží k zamíchání výchozího stavu.
  • Hlavolam po ukončení klávesou End automaticky ukládá nastavení aktuálně rozehrané hry do souboru RashKey.ini, takže lze v řešení hlavolamu pokračovat i později. Pokud program uzavřete tlačítkem (×), rozehraná hra se neuloží a posledně uložená hra zůstane zachována.
  • Je možno natahovat uživatelsky definované hry jako Hra D, přičemž zatím ani sám nevím jestli to má smysl, ale budiž. Uživatelsky definovaná hra se nacházejí v souboru User.ini, časem sem snad dám i více her. Editor uživatelských her pro Hra D zatím neexistuje, osobně jsem to zatím řešil přímým vytvořením definičního souboru uživatelských her User.ini.
  • Pokud program nenajde soubor RashKey.ini s posledně uloženou hrou, začne od nuly tj. hra začne z výchozího postavení a počítadlo tahů je nastaveno na nulu.

Soubor uživatelských her:

User.ini

 

Hanojská věž - Hanoi Tower - Bráhmánská věž

Hlavolam_HanoiTower

[31.10.2001]

Hanojskou věží se nazývá hra, kterou vynalezl francouzský matematik 19. století E. Lucas. Publikoval ji pod vymyšleným jménem Claus a přikrášlil ji exotickou pověstí, která nepostrádá matematického půvabu. Snadno si domyslíme, že Claus je anagramem jména Lucas.

Podle Lucasovy báje umístil stvořitel světa Bráhma pod kupolí největší svatyně ve městě Benares nad svatou řekou Gangou bronzovou desku s připevněnými třemi diamantovými hůlkami. Na jedné hůlce je navlečeno 64 kroužků. Největší je dolní kroužek, nejmenší horní. Průměr kroužků se rovnoměrně zmenšuje od dolního k hornímu. Bráhma přikázal kněžím, aby přemístili všechny kroužky na třetí hůlku při zachování těchto pravidel:

1. je možno přenášet vždy jen jeden kroužek
2. přenášené kroužky se smějí umístit jen tak, aby menší ležel na větším
3. druhou hůlku je povoleno používat jako pomocnou, ale i na ní musí vždy ležet menší kroužek na větším.

Až kněží přemístí všechny kroužky z první hůlky na třetí, nastane konec světa.
Jak dlouho bude existovat náš svět ? Kolik let bude trvat přenášení kroužků ?

Minimální počet tahů pro 8 disků = 28 - 1 = 255 tahů.

 

Uroboros

Hlavolam_Uroboros

[01.11.2001]

Cílem hry je složit hada Urobora do kruhu. Hra se ovládá tak, že kliknutím do rohů dojde k rotaci rohové čtveřice.

 

Grafická úloha
Textová úloha
Program ve Visual Basic 5.x - Potřebujete: Msvbvm50.dll Download
Program v PalmOS™
Novinka
  Omezení nebo informace
  WEBovský počítadlo k 1.5.2010 mělo 3456 přístupů.

WEBovský počítadlo k 2.5.2010 mělo 0 přístupů - vynulováno.

1 Programy pro počítač IQ151, Ing. Stanislav Vejmola, CSc. Ing. Karel Výrut, CSc., SPN n. p. Praha, 1978, publikace č. 7-42-11/1, Edice Pomocné knihy pro žáky, [14-174-87]

 


WEBovský počítadlo

aktualizace 12.06.2010 11:41:28